Vyhledat
  • lehkozivova

Alena Karafiátová - biofarma Dvůr Vyšínek

Alena Karafiátová vyprávěla o jejich statku tak poutavě, že jsem jej prostě musela vidět. A zážitky z téhle milé návštěvy si nemůžu nechat pro sebe. Pojďte si projít Dvůr Vyšínek se mnou.


Dvůr Vyšínek to je původní panský dvůr z 18. století, ovocný sad, zeleninová zahrada, pastviny, pole a les.


Vzali jsme to od té nejstarší budovy, která na statku je, barokní sýpka z 18. století je impozantní, má tři patra.


Částečně se využívá dodnes, ale větší část zůstává prázdná.


A tak je v ní místo i pro takovéto historické skvosty. „Vrátit do areálu život“ to je úkol, který si Alena Karafiátová ještě přeje splnit.


Ve vedlejší, zhruba o sto let mladší, budově se právě propadá klenba. Na část její opravy se podařilo získat dotaci. „Zatím statek zachraňuju, aby nespadl, na komplexnější řešení není ani čas ani peníze“, říká paní Karafiátová.

Zachránit před porážkou na jatkách se jí ale před lety podařilo stádo koní. Dnes už z něj žije pouze jeho vůdkyně Carmen. Ano, to jsou ty koně, o kterých paní Alena mluvila v podcastu.


Teď už je posečeno, letos se sklízel sladový ječmen. Pole je to, co farmu živí. Zeleninová a ovocná produkce je z finančního hlediska jen pouhý doplněk.


Zemědělská technika k farmě patří. Ten červený traktůrek si strýc paní Karafiátové, pan Ivan Vitoušek, pořídil k devadesátinám. S tímto vitálním dnes čtyřiadevadesátiletým pánem jsem měla tu čest se také seznámit, právě píše už druhou verzi svých pamětí. Zažil toho opravdu hodně, v 50. letech emigroval, osm let žil v Austrálii, pak čtyřicet let v USA a od devadesátých let zachraňuje spolu s paní Karafiátovou rodinný majetek. „Po těch komunistech to tady bylo ve strašném stavu“ říká.77 zobrazení0 komentářů